Szczupak to ryba, która od wieków jest pożądanym gościem na polskich stołach

Szczupak to ryba, która od wieków jest pożądanym gościem na polskich stołach. Jest elementem tradycyjnej kuchni i pojawiał się w niej w szlachetniej postaci. Dziś szczupak jest rybą nieco zapomnianą, którą przyrządzamy sporadycznie. Warto to zmienić, ponieważ szczupak jest nie tylko smaczny, ale również bardzo zdrowy.

Szczupak – gdzie występuje?

Szczupak jest rybą drapieżną, którą można spotkać we wszystkich typach czystych wód śródlądowych w naszym kraju, a nawet w Bałtyku. Mimo iż gatunek był rozpowszechniony, jego liczebność w Polsce w ostatnich latach spadła z powodu kłusownictwa i wzrastającego zanieczyszczenia wód. Między 1 stycznia a 30 kwietnia na terenie całego kraju obowiązuje okres ochronny szczupaka. Ryba dorasta do długości około 1,5 metra i wagi 10 kilogramów, chociaż zdarzały się znacznie większe okazy. Na co dzień poluje na drobne ryby czy skorupiaki, ale zdarza się, że szczupak wciąga pod wodę również ptactwo wodne.

Szczupak – królewski gość w kuchni

Dawniej szczupak gościł na pańskich stołach, stanowiąc rarytas zarówno podczas świąt, jak i dni postnych. Przez smakoszy jest uznawany za wyjątkowo smaczną rybę, której mięso ma unikatowy charakter. Szczupak smakuje bardzo delikatnie, do tego posiada zwarte oraz białe mięso o niewielkiej zawartość tłuszczu. Dlatego też nie można go poddawać zbyt długiej obróbce termicznej, ponieważ mięso ryby zrobi się suche. W 100 gramach szczupaka znajduje się mniej niż 1 gram tłuszczu! Z tego też powodu szczupak jest wyjątkowo polecany dla osób dbających o zdrową i szczupłą sylwetkę. Mięso szczupaka jest bogate w jod, witaminy PP, kwasy omega-3, selen. Warto podkreślić, że szczupak jest uznawany za jedną z najzdrowszych polskich ryb. Jedynym mankamentem ryby jest to, że kumuluje ona w mięsie metale ciężkie – należy więc unikać spożywania szczupaków złowionych w zanieczyszczonych akwenach. Na szcęście można zakupić szczupaki pochodzące z naturalnych, ekologicznych hodowli.

Jak przyrządzać szczupaka?

Szczupak to ryba, która posiada aromatyczne i smaczne mięso (https://ranozebrano.pl/product-1072-szczupak-filet-ok-250g), dlatego też najlepiej smakuje przyrządzona w prosty sposób. Nadaje się do duszenia, pieczenia i zapiekania – można usmażyć go w postaci dzwonków, które są lekko oproszone solą, pieprzem i obtoczone w mące. Szczupaka można przyrządzić zapiekanego z warzywami, w sosie śmietanowym lub w galarecie. W poszukiwaniu sprawdzonych przepisów na szczupaka warto sięgnąć do starych książek kucharskich, ponieważ dawniej ryba ta gościła na polskich stołach i była często przygotowywana przez gospodynie.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez timolina - pl.freepik.com
Tags: